Article number 900.50.421XA
HEWI Mobile hinged support rail Duo, Design A
Stainless steel, matt polished, Projection 900 mm, with radio-controlled flushing mechanism, left-hand version, suitable for radio-controlled WC flushing systems made by Geberit, Mepa, Viega, Sanit, Friatec, TECE and Grohe, tested up to 150 kg when used with HEWI fixing material, Recommended maximum weight of the user: 150 kg, is produced in accordance with CE and UKCA Regulation (EU) 2017/745 on medical devices, fulfils the ÖNORM B1600/1601 requirements.
Show more
CE-Kennzeichen
EAN
article group
Hinged support rail
Function
hinged
Version
left (user perspective)
Size
900 mm
Wall plate
Design A
Variant
WC flushing mechanism (radio-controlled)
Assembly
mobile
Material
Stainless steel
Mobile folding support handle Duo, Design (A), System 900
- Two parallel rails, round gripping levels arranged on top of each other
- with radio flush release
- left-hand version
- Can be folded upwards and folded downwards with braked movement
- for mobile use
- toolless and quick installation by simple attachment of the hinged support rail
- secured by fixing screw to prevent unintentional removal
- tested up to 150 kg when used with HEWI fixing material
- Recommended maximum weight of the user: 150 kg
- Blue button (wave symbol) is used to activate the toilet flush
- Transmission frequency 868.4 MHz
- Projection 900 mm , Height 210 mm and width 101 mm , diameter of upper rail 33.7 mm, diameter of bottom rail 25 mm