Article number BA5.0.35.40B 99
HEWI Fixing type
for pairwise handle fixing to solid wood, synthetic material- and 2 - 3 chamber-aluminium-profile. Drillhole in the door with 14 mm diameter, door 35 - 40 mm thick. Installation tool: hexagon key SW 6 (A/F 6) and SW 10 (A/F 10). Ensures a safe distance of 25 mm from the closing edge. Rose fixing: handle high + 18 mm. Tested to BAGUV guidelines.
Recommendation! When ordering please clarify dimensions and/or features and options
Show more
Current color: 99 (pure white)
90
EAN
article group
Pull Handles | Fixing Types
Colour
99pure white
Fixing type
for fixing handle pairs on solid wood, PVC and 2-3 chamber aluminium profiles. Drillhole in door 14 mm diameter, door thickness 35 - 40 mm. Installation tool: Allen key SW 6 (A/F 6) and SW 10 (A/F 10). Ensures a safe distance of 25 mm from the closing edge. Rose fixing: overall handle height + 18 mm. Tested to BAGUV guidelines.