Article number 801.33D2S 98
HEWI active+ Range 801 L-shaped support rail with shower head holder
vertical and horizontal rails joined to form an L shape and fitted with rose fixings and a shower head holder, vertical length made-to-measure from 600 mm to 1250 mm, horizontal lengths made-to-measure from 300 mm to 850 mm, 89 mm deep, rail diameter 33 mm, rose diameter 70 mm, can be mounted in left hand or right hand position, made of high-quality polyamide in HEWI colour 98 (signal white), with effective, antimicrobial microsilver.
Recommendation! When ordering please clarify dimensions and/or features and options
Show more
HEWI active+
article group
L-shaped support rail with shower head holder
Diameter bar
33 mm
Version
continuous steel core/ steel fixing roses
Size
Längenvariabel
Colour
98signal white
Angle
90° L-shaped support rail
Material
Polyamide, antimicrobial
Range 801 L-shaped support rail with shower head holder
- vertical length made-to-measure from 600 mm to 1250 mm, horizontal length made-to-measure from 300 mm to 850 mm
- 89 mm deep, rail diameter 33 mm, rose diameter 70 mm