Article number 162XAH11.530
HEWI Fire door fitting
in H-technology according to DIN 18255 and EN 1906 made of stainless steel, Surface satin finished, consisting of: lever handle 165XAH, diameter 21.3 mm, roses 305.21XAH and 306.23XAFS, with integrated spring-assisted restraining "hold-up" module.
the lever handle meets the standards of EN 179.
user category: Class 4
Fire door fitting with square 9 mm spindle, according to DIN 18273
Fire resistance: Class B1
Recommendation! When ordering please clarify dimensions and/or features and options
Show more
Umweltzertifikat EPD EdelstahlDIN EN 179FeuerschutzÜ-Zeichen FeuerschutzgarniturenPIV
holding-up spring
YES - with spring
DIN Direction
Left/Right
EAN
Sustainability
EPD
Fitting type
Fire door fittings
article number EAN
162XAH11.530
Perforation
PZ - profile cylinder
Square
9 mm
Door thickness
38,1 - 48,0 mm
Technology
H-technology | Class 4
Floor to wall stationary support
Round rose
Material
Stainless steel
Fire door fitting
Lever handle 165X... made of stainless steel tube in mitre cut (1.4301), diameter 21.3 mm with 1.5 mm wall thickness, with stepped shoulder guide and groove, with set screw M5 as additional fixing of lever and spindle, for optimal transfer of force to door leaf.
Roses: model 305.21X... and 306.23X..., 305.21X... composite synthetic material and steel rose substructure with black zinc/nickel surface for optimum corrosion protection, integrated spring-assisted restraining "hold-up" module, can be used for left or right-hand opening doors, supporting the lock for longer durability. Fixed rotating bearing of the lever handle with automatically latching all-round locking and 5 mm journal as maintenance-free plain bearing with elastic compensating area, to cancel the possible mounting inaccuracies. Concealed, non-loosening screwed joint with M5 stainless steel screw and sleeve combination as well as the pivot disappearing into the leaf.
Rose cap round, made of stainless steel (1.4301), diameter 55 mm, 10.5 mm high, 1.5 mm wall thickness.
Surface satin finished
Designed and tested for the projects segment, user category to EN 1906 - Class 4 fire door fitting with spindle 9 mm, according to DIN 18273