Article number 33.7300.PB8 99
HEWI Cloakroom Rail with hook PB8
cloakroom and towel rail made of rail system, diameter 33 mm, polyamide with corrosion-resistant steel core, with 90-degree inside corner, Version PB8 made of polyamide at 150 · mm spacing, with toothbrush tumbler, rotatable triple hook and picto-Frame for HEWI pictograms 33.1770..., hook distance 150 mm, fixing with roses in diameter 70 mm, made of high-quality polyamide according to HEWI colour chart, with the GS symbol for tested safety, supplied without screws and plugs.
Show more
article group
Cloakroom
Colour
99pure white
Material
Polyamide
Explanation
Mounting clearance w1 or w2 + 35 mm is equivalent to the required length of the cloakroom rail including roses. Depending on the centre distance delivery includes additional supports.
Cloakroom rail
- corner version
- cloakroom and towel rail made of rail system diameter 33 mm
- polyamide tube with corrosion-resistant steel core and 90° corner bend
- with picto-Frame PB8 made of polyamide at 150 mm spacing
- with frame 36 x 36 for pictograms
- with tumbler and rotatable triple hook
- including fixing with roses, diameter 70 mm