Article number 33.7310.PB8 36
HEWI Cloakroom Rail with hook PB8
cloakroom and towel rail made of rail system, diameter 33 mm, polyamide tube with corrosion-resistant steel core, version PB8 made of polyamide, with toothbrush tumbler, rotatable triple hook and picto-Frame for HEWI pictograms 33.1770..., hook distance 150 mm, fixing with roses in diameter 70 mm, made of high-quality polyamide according to HEWI colour chart, supplied without screws and plugs.
Show more
article group
Cloakroom
Colour
36coral
Material
Polyamide
Min. centre to centre 326 mm with 2 picto-sets.
Longer models available in 150 mm multiples.
Cloakroom rail
- straight version
- cloakroom and towel rail made of rail system diameter 33 mm
- polyamide tube with corrosion-resistant steel core
- with picto-frame PB8 made of polyamide at 150 mm spacing
- with frame 36 x 36 for pictograms
- with tumbler and rotatable triple hook
- fixing with roses, diameter 70 mm